30 marca 2015

Kwaśne kolorowanki

Obiecałam niedawno, że napiszę o farbowaniu angory. Jakby nie patrzeć to wyjątkowo oporne w barwieniu tworzywo. Niedawno Finextra pokazywała z czego była niezadowolona. Miało być ogniście, czerwono, a wyszło różowo i co najwyżej malinowo. Rok temu E-wełenka robiła królika na rudego lisa.
Na sam początek mojego farbowania i robienia czegokolwiek wzięłam się za robienie czegoś bardzo głupiego czyli farbowanie kwiatami nagietków i aksamitek słabej mieszanki angory z wełną owczą. Wyszło bardzo nierówno, wełna owcza chwyciła, a angora tak jakoś nie bardzo.
Później przyszła pora na barwniki z Durolu, było już ciekawiej, ale o tym z większymi szczegółami innym razem. Efekty były całkiem fajne zwłaszcza przy włóczkach cieniowanych.
Kiedyś zabrałam się za barwniki kwasowe. Chciałam lepszego efektu po sprzędzeniu ok 0,8 kg angory z corriedale i jedwabiem. Durole chwytały mi tylko pastele, do tego też dawały znaczną różnicę w zależności od rodzaju włókna. O ile w cieniowanej włóczce jest ok, tak już w jednolitej nie wygląda to zbyt dobrze.
Najnowszą farbkowanką, czyli sobotnią była już wydziergana opaska na uszy. Kolor intensywny, brak sfilcowań i utraty kształtu czyli udało się. Wracając do koloru i kolorowania... Opaskę przeprałam, później przepłukałam w occie i wrzuciłam do farbki przygotowanej na mniej więcej.
Chwilę pobulgotało w garnku, a zanim całkiem wystygło wciągnęło prawie całą farbkę do czystej wody! Przy kolejnych farbowaniach chyba sprawie sobie papierki do testowania pH, bo jak widać im niższe tym mocniejsza barwa. Kiedyś pokuszę się o czarny na króliczej wełnie, bo natura poskąpiła tego koloru angorze.

1 komentarz:

  1. Ja się nawet nie dziwiłam, że królik złapał inaczej właściwie powinien, przecież to inne włókno. Farbowałam mieszankę angory z jedwabiem, jedwab jest bardzo "pazerny" na farbę i może dlatego angora złapała słabiej - myślę, że będę jeszcze miała okazję ufarbować samą angorę i wtedy skupię się na odwzorowaniu koloru, Twoja niebieskość wyszła pięknie :)
    Pozdrawiam życząc Wesołych Świąt.

    OdpowiedzUsuń