13 lipca 2013

Niekończąca się opowieść, czyli angora z jedwabiem

Jakieś dwa tygodnie temu w ramach wypróbowywania nowych szpulek rozpoczęłam przędzenie czegoś co zalegało mi już ponad pół roku, czyli czesanka jedwabna zamówiona u E-wełenki.
Pomysł na przędzenie angory z jedwabiem siedział mi w głowie od dawna. Z jednej strony chciałam białą angorę, a z drugiej nie mogłam się oprzeć widokowi czerwonej satynowej. Kompromisem stało się podzielenie czesanki na połowę i sprzędzenie jednej części z satynową, a drugiej z białą. Przędza jest mniej puszysta niż u Bellowieczki, ale też nie taka jak na blogu Jobo Designs.
Włóknodajami do tego przedsięwzięcia stały się ostatnio strzyżone Satynka i Morawka. Satynka niestety zaczęła mi się brzydko kołtunić, a ja nie zdążyłam o nią należycie zadbać po ostatniej strzyży (ciągłe kursowanie dom->Kraków->dom->Kraków). Strzyża, którą od niej uzyskałam i wykorzystałam do mieszania na pewno nie jest pierwszej jakości. Jest miejscami zbita i część nadawała się do wyrzucenia.
Znacznie lepsze włókno uzyskałam od Morawki, która miała od ostatniej strzyży trochę przejść. Wiosną urodziła nam młode, później trochę się pochorowała i kilkanaście dni była na lekach.
Przędzenie rozpoczęłam od czerwonej satynowej, trwało to wieki ze wszystkimi moimi przerywnikami typu chowanie siana do stodoły dla uszastych, remont, sprzątanie w ogrodzie i zbieranie ziółek do zimowych zapasów. Pomimo tego jaka była ta strzyża to przędło się dość przyjemnie, włókno z angory czerwonej satynowej nie ma jednolitej barwy lecz przechodzi w kilka odcieni jaśniejszych i ciemniejszych.
Teraz szpulka z satynową została odłożona na bok, a na wrzecionie kręci się teraz biała angora z jedwabiem. Pewnie i to będzie się kręcić całe wieki, a przynajmniej jeszcze kilka dni. Biel jest bardziej monotonna, ale trochę łatwiejsza do przędzenia niż czerwona.
Po skończeniu białej zostanie już tylko połączenie jej z czerwoną, a później mogę oddać ją dalej do przerobienia na coś ciekawego, a pomysł już jest :) Nie wiem tylko kiedy uda się to skończyć

4 komentarze:

 1. Piękności... wyobrażam sobie jaka cudna ta włóczusia musi być w dotyku!!! No i dużo zdrowia dla króliczki....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa :) Delikatna wychodzi, ale tak inaczej niż w mieszance z wełną.
   Króliczka już jest zdrowa i mam nadzieje, że za niedługo znowu będzie mamą :)

   Usuń
 2. Jestes Niesamowita :)))ja Twoje kroliczki? teraz juz chyba stadko sie powiekszylo :))) a krolis bialy ufilcowany nadal na Ciebie czeka....

  OdpowiedzUsuń
 3. Stadko się powiększyło, niestety nie tak bardzo jak bym chciała, ale plany planami :)
  W koncu musze znaleźć trochę czasu na to spotkanie w Krakowie, bo już to odkładała i odkładałam. Do zobaczenia :)

  OdpowiedzUsuń